•                Deseurile  (DEE)  ELECTRICE , ELECTRONICE pot fi predate spre colectare la operatorul de salubritate Romprest ce colecteaza astfel de  deseuri de pe teritoriul comunei noastre sau pot fi predate la sediul Primariei Colonesti in vederea predarii de catre primarie catre operatorul de salubritate Romprest dar nu mai tarziu de data stabilita de operatorul de salubritate .
  • Primaria Colonesti anunta data la care se face colectarea deseurilor (DEE SI VOLUMINOASE ) conform anuntului operatorului de salubritate pe care primaria il primeste  cu cateva zile inainte de data colectarii .
  • Deseurile mai voluminoase decat cele electronice si electrice adica ( dulapuri , mobile sau paturi ) pot fi predate tot catre operatorul de salubritate sau pot fi incredintate unor familii care nu isi permit o mobila din cauza veniturilor mici , asta cu conditia ca mobila respectiva sa mai poata fi folosita .
  • In cazul in care mobila nu este de folos si prezinta multiple probleme tehnice se preda  catre opearatorul de salubritate .
  • Abandonarea deseurilor de tip DEE ( electrice si electronice ) sau voluminoase ( mobila , paturi , dulapuri etc . ) sau arderea acestora,  atrage amenzi contraventionale conform Oug 92/2021/ regimul deseurilor .

 


FIȘIERE ATAȘATE